ضد یخ

 

با توجه به آنکه موتور خودرو برای تامین انرژی مورد نیاز خود برای حرکت، گرما و حرارت زیادی تولید می کند و این میزان حرارت می تواند به قطعات داخلی خودرو آسیب برساند، خودروها مجهز به یک سیستم خنک کننده به نام رادیاتور هستند که از طریق جریان آب می تواند به خنک ساختن موتور خودرو کمک کند و مانع گرم شدن بیش از اندازه آن شود. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که در شرایط آب و هوایی مختلف، ساختار آب دچار تغییر می شود و این امر به خودی خود می تواند منجر به آسیب رسیدن به محفظه های نگهدارنده آب در داخل خودرو شود. به عنوان مثال در حالت عادی زمانی که خودروی خود را در فصول سرد سال در فضای بیرون خانه پارک می کنید، برودت هوا می تواند موجب منجمد شدن آب داخل خودرو شود. در این شرایط آب منبسط می شود و حجم آن افزایش می یابد. از سوی دیگر به دلیل بسته بودن فضای داخلی محفظه نگهدارنده آب، مایع درون رادیاتور می تواند به رادیاتور و سایر قسمت های مرتبط با آن آسیب برساند. بنابراین برای جلوگیری از خسارت های ناشی از این مسئله و سایر مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم از ماده ای به نام ضد یخ در خودرو استفاده می کنند.

کاربردهای کلی ضد یخ

ضد یخ نوعی مکمل با ساختاری مایع است که در رنگ هایی همچون سبز یا آبی در بازار موجود است. ضدیخ ها کاربردهای متفاوتی دارند و استفاده از آنها در شرایط آب و هوایی مختلف ضروری است. در این قسمت به مهم ترین کاربردهای این ماده اشاره  می کنیم:

– آب و هوای سرد

استفاده از ضد یخ در خودرو موجب می شود که نقطه انجماد آب کاهش پیدا کند. این بدین معناست که این ماده با ترکیب شدن با آب داخل رادیاتور، از یخ زدن مایع موجود در آن جلوگیری می کند و از این طریق در فصول سرد سال مانع منجمد شدن آب و آسیب رسیدن به محفظه نگهدارنده آن می شود.

– آب و هوای گرم

یکی از مهم ترین ویژگی های ضد یخ که استفاده از آن را در تمامی شرایط آب و هوایی مختلف به ویژه فصول گرم سال ضروری می سازد، خاصیت ضد جوش این ماده است. استفاده از ضدیخ نه تنها از یخ زدن آب داخل رادیاتور جلوگیری می کند بلکه با افزایش نقطه جوش آب، مانع رسیدن آب به نقطه جوش می شود. به عبارت دیگر زمانی که آب جوش می آید، ماهیت آن تغییر می کند و به بخار تبدیل می شود. در این حالت طبیعی است که مایع درون خودرو نمی تواند موتور اتومبیل را خنک کند و موجب آسیب دیدن قطعات داخلی خودرو می شود.

– کلیه شرایط آب و هوایی

صرف نظر از خاصیت ضد جوش و انجماد این ماده باید گفت که ضد یخ به لطف بهره مندی از خاصیت ضد رسوب، مانع زنگ زدگی و ایجاد رسوب در محفظه نگهدارنده آب در خودرو می شود واز این طریقب به بهبود جریان آب و خنک شدن بهتر موتور اتومبیل شما کمک می کند.  

انواع مختلف ضد یخ

ضدیخ ها معمولا بر اساس ساختار و مواد تشکیل دهنده به دو نوع ضدیخ های روغنی و ضدیخ های الکلی تقسیم بندی می شوند که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم:

– ضد یخ های روغنی

این نوع از ضدیخ ها یکی از پرکاربردترین انواع آنها در بازار هستند که متشکل از مواد معدنی و روغنی اند. استفاده از این ضدیخ ها به خنک شدن موتور خودرو کمک می کند و مانع گرم شدن بیش از اندازه موتور و آسیب به رسیدن به قطعات آن داخلی خودور مخصوصا واشر سر سیلندر می شود.

– ضد یخ های الکلی

این نوع از خنک کننده ها متشکل از مواد آلی هستند که نسبت به نوع روغنی از عمر طولانی تری برخوردار هستند اما در صورت استفاده بیش از اندازه، می توانند به قطعات داخلی خودرو آسیب برسانند. از سوی دیگر این خنک کننده ها را نباید به ضدیخ قبلی خودروی خود اضافه نمایید. بنابراین پیش از استفاده از آنها نیاز به خالی کردن و شستشوی رادیاتور است؛ زیرا این مدل از خنک کننده ها نباید با یکدیگر ترکیب شوند.  

نحوه استفاده از ضد یخ

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای تعویض ضدیخ هر یک سال یا هر دو سال یکبار است. برای این منظور پیش از هر چیز توصیه می شود که این کار را مکانیک ها یا تعمیرکارهای خودرو محول کنید اما در هر صورت اگر خودتان قصد دارید که ضدیخ خودروتان را تعویض کنید به صورت زیر عمل کنید:

– مرحله اول

ابتدا محتویات داخل رادیاتور را تخلیه کنید. برای این منظور حتما منتظر بمانید تا موتور اتومبیل خنک شود؛ زیرا اضافه کردن مواد خنک کننده به موتور داغ می تواند به موتور خودرو آسیب برساند. برای خالی کردن آب رادیاتور ابتدا شیر تخلیه رادیاتور را باز کنید تا آب موجود در مخزن به صورت کامل خارج شود و پس از تخیله کامل مجددا شیر را ببندید. توجه داشته باشید که شیر تخلیه رادیاتور خودروها معمولا با آچار آلن باز می شود، اما نحوه باز کردن آن بسته به نوع خودرو می تواند متفاوت باشد.

– مرحله دوم

در این مرحله برای تخلیه کامل ضد یخ موجود در محفظه اطراف موتور، درب رادیاتور را باز کنید. سپس اتومبیل را روشن کنید و داخل رادیاتور آب بریزید تا باقیمانده ضدیخ و آب از شیر تخلیه خارج شود و رادیاتور تمیز شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آبی که از شیر تخلیه رادیاتور خارج می شود شفاف شود.

– مرحله سوم

پس از تمیز شدن محفظه آب خودرو و خالی شدن کامل ضد یخ و آب، اتومبیل را خاموش کنید و شیر تخلیه رادیاتور را ببندید. سپس ضدیخ و آب را داخل رادیاتور خودروی خود بریزد. برای این منظور توصیه می شود که در رادیاتور خود حداقل از دو لیتر ضدیخ استفاده کنید.  

– مرحله چهارم

در آخرین مرحله اتومبیل را روشن کنید تا آب و ضد یخ موجود در رادیاتور با هم ترکیب شوند. در این حالت اگر خودرو نیاز به آب بیشتری داشته باشد می توانید مقداری آب به رادیاتور اضافه کنید.

ارسال بار

هنگام خرید از بازرگانی امیدوار نگران حمل و نقل نباشید. ارسال کلیه محصولات به سراسر ایران.

تضمین کیفیت

محصولات بازرگانی شیمیایی آبان دارای ضمانت کیفی است تا در حین همکاری آسوده خاطر باشید.

بهترین قیمت

سود خوب در خرید خوب است. محصولات شیمیایی باکیفیت را به بهترین قیمت بخرید.