تولیدکننده ضدیخ

تولیدکننده ضدیخ

تولیدکننده ضدیخ ، محصولی باکیفیت بالا و قیمت مناسب به شما عزیزان ارائه می دهد. یکی از مواردی که در فصل زمستان باید به آن توجه ویژه ای داشت، ضدیخ مناسب می باشد. استفاده از ضدیخ باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدن موتور می شود. با عدم تعویض ضد یخ خودرو، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرمای ضد یخ نیز به مرور زمان از بین می رود. در صورتی که این خاصیت از بین برود و تغییرات جوی ایجاد شود، به موتور خودرو و سیستم خنک کننده آن آسیب های جدی وارد می شود. در این صورت برای تعمیر، هزینه زیادی نیاز است. در ادامه با ما همراه باشید تا با ضدیخ بیشتر آشنا شوید.

ضدیخ چیست؟

ضدیخ مایعی می باشد که به منظور جلوگیری از یخ‌ زدگی و افزایش نقطه جوش آب مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در واقع ضدیخ همان ضدجوش در فصل تابستان است. با اضافه کردن ضد یخ به رادیاتور خودرو، دمایی که خودرو می‌ تواند بدون جوش آوردن، در آن حرکت کند، افزایش پیدا می ‌کند.

"<yoastmark

ضد یخ یک افزودنی بر پایه الکل می باشد که معمولا در رنگ ‌های سبز، قرمز، آبی یا نارنجی دیده می ‌شود و از اتیلن گلیکول ساخته شده ‌است. این محصول به راحتی در بازار به فروش می رسد. ضدیخ در اماکن سرد، نقطه انجماد را کاهش می دهد. همچنین می تواند نقطه جوش مایعات را بالاتر ببرد. در صورتی که از ضدیخ به عنوان مایع خنک کننده استفاده شود، می تواند دمای بیشتری را برای خنک کنندگی تحمل کند.

وظایف ضدیخ

۱- یکی از مهمترین وظایف ضد یخ، جلوگیری از یخ زدگی در فصول سرد سال است. با توجه به فلزی بودن قطعات خودرو، یخ زدگی آب خودرو باعث آسیب های جبران ناپذیری می شود که ضدیخ با پایین آوردن نقطه انجماد آب، مانع این آسیب ها می گردد. زیرا یخ زدن سیستم خنک کننده باعث انبساط مایع ضدیخ شده، در نتیجه افزایش حجم آن باعث ترک برداشتن دیواره بلوک سیلندر و ترکیدن رادیاتور می شود.

۲- استفاده از ضدیخ در فصل تابستان باعث افزایش نقطه جوش آب شده و مانع از جوش آوردن خودرو خواهد شد. به‌ عنوان مثال، دمای شهر تهران در تابستان گاهی به ۴۰ درجه سانتی ‌گراد نیز می‌ رسد. بنابراین وجود مایعی که بتواند گرمای موتور را در این شرایط کاهش دهد، ضروری می باشد.

۳- یکی از مواردی که باعث افزایش حرارت موتور و جوش آوردن خودرو می‌ شود، عدم رسیدن مایع خنک‌ کننده به برخی از قسمت‌ ها و منافذ است. این امر موجب افزایش دما و در نتیجه جوش آوردن موتور خواهد شد. ضد یخ با کم کردن رسوبات در داخل رادیاتور، تا حدودی زیادی این مشکل را رفع می‌ کند.

۴- خوردگی و اکسید شدن قطعات فلزی موتور، یکی از مشکلاتی است که می ‌تواند هزینه ‌های بسیاری را بر مالکین خودرو تحمیل کند. جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی، از مهمترین وظایف ضد یخ می باشد که افراد کمی از این نکته آگاه هستند.

"وظایف

انواع ضد یخ

ضد یخ را بر اساس معیارهای مختلف دسته بندی می کنند. د راینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

۱- ضدیخ سبز

سال‌های متمادی فقط یک نوع ضد یخ در بازار وجود داشت و آن همین رنگ سبز آن بود. با پیشرفت فناوری انواع مختلف دیگری از ضد یخ وارد بازار شدند. ضدیخ سبز حدود ۲ الی ۳ سال ماندگاری دارد.

"<yoastmark

۲- ضدیخ OAT

OAT مخفف Organic Acid Technology می باشد. این ضد یخ ماندگاری طولانی دارد. برخلاف نوع سبز که حدود ۲ تا ۳ سال دوام دارد، این ضد یخ حدود ۵ سال ماندگار است.

"<yoastmark

۳- ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی

این ضد یخ، ترکیبی از ضد یخ سنتی و OAT است. این محصول که HOAT نامیده می‌ شود، معمولا با مایع خنک ‌کننده ‌ای که درون موتور ماشین می باشد، سازگار است. می‌ توانید بدون توجه به نوع مایع قبلی، این ضد یخ را بعد از رقیق‌ کردن با آب به آن اضافه کنید. در حالی که قبلا از ضدیخ معمولی استفاده کرده باشید، می توانید ضدیخ هیبریدی را به آن اضافه نمایید. زیرا این دو باهم سازگار نیستند و در ضدیخ هیبریدی، ضدیخ OAT وجود دارد.

ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی
ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی

انواع ضد یخ بر اساس درجه بندی کیفی

همانطور که گفته شد، ضدیخ ها مانند دیگر لوازم جانبی خودرو از دسته بندی های مختلفی برخوردار هستند. در اینجا به انواع ضدیخ بر اساس درجه بندی کیفی می پردازیم.

انواع ضد یخ بر اساس درجه بندی کیفی
انواع ضد یخ بر اساس درجه بندی کیفی

۱- ضد یخ با پایه معدنی

ضد یخ هایی که پایه معدنی دارند، عمده ترین و پر مصرف ترین ضد یخ ها در بازار می ‌باشند. به آنها ضد یخ با پایه روغنی نیز گفته می ‌شود. طول عمر مفید این نوع ضد یخ ها در موتور حدود ۱ الی ۲ سال بوده و بیشتر از ۲ سال نمی ‌توان از آنها استفاده کرد.

۲- ضد یخ با پایه آلی

ضد یخ با پایه آلی از نوعی مواد افزودنی تهیه شده اند، که همین مواد افزودنی باعث شده تا این نوع محلول دارای عمر طولانی تری در مقایسه با ضد یخ های معدنی داشته باشد. مدت زمان کارکرد این ضد یخ ها در موتور خودرو حدود ۳ الی ۵ سال می باشد.

مزایای ضدیخ

ضدیخ را باید به طور منظم تعویض کرد. زیرا مزایایی به همراه دارد که عبارتند از:

"مزایای

• از یخ‌ زدگی آب در زمستان جلوگیری می ‌کند.
• از به جوش آمدن آب در تابستان جلوگیری می نماید.
• اجازه زنگ ‌زدگی و خوردگی قطعات فلزی موتور را نمی ‌دهد.
• از پوسیدگی قسمت ‌های لاستیکی و پلاستیکی محفظه موتور ممانعت می‌ کند.
• به جلوگیری از الکترولیز مایع خنک ‌کننده کمک می نماید.

کاربرد ضد یخ

به طور کلی ضدیخ ها علاوه بر ضدیخ بودن کاربرد و وظایف دیگری دارند. ضدجوش بودن و خاصیت رسوب بری از دیگر کاربردهای آنها می باشند. در ادامه به آنها می پردازیم.
ضدیخ ها علاوه بر اینکه نقطه انجماد را کاهش می دهند، به عنوان ضدجوش هم به کار برده می شوند. این ماده باعث افزایش نقطه جوش هم می شود. زیرا به همان اندازه که یخ زدن در خودرو به موتور آسیب می رساند، رسیدن آب به نقطه جوش نیز به آن صدمه وارد می کند. به این دلیل که آب بخار شده در انتقال حرارت، ناتوان است.

کاربرد ضد یخ
کاربرد ضد یخ

• ضد یخ بودن

مواد شیمیایی موجود در ضد یخ مزایای زیادی برای سیستم خنک ‌کننده موتور خودرو دارند. یکی از این مزایا که مهم ‌ترین کاربرد ضد یخ می باشد، این است که اجازه نمی‌ دهد مایع خنک ‌کننده درون محفظه موتور در هوای زمستانی یخ بزند. مخلوطی از ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد ضد یخ در حدود ۳۷- سانتی‌ گراد یا ۳۵-درجه فارنهایت یخ می ‌زند.

• ضدجوش بودن

کاربرد دیگر ضد یخ این است که نقطه جوش آب را بالا می ‌برد. همان‌طور که می ‌دانید آب در ۱۰۰ سانتی ‌گراد یا ۲۱۲ درجه فارنهایت به جوش می‌ آید. هر چه این درجه بالاتر باشد، به ‌نفع موتور خواهد بود. زیرا آب جوش به موتور آسیب می ‌رساند. مخلوط ۵۰/۵۰ ضد یخ و آب، باعث می ‌شود نقطه جوش آب به جایی بین ۲۴۰ و ۲۷۰ سانتی‌ گراد برسد. البته تعیین دقیق نقطه جوش به فشار مخلوط آب و ضد یخ در محفظه موتور هم بستگی دارد.

• رسوب بری

همچنین ویژگی رسوب بری ضد یخ باعث می شود، که تمامی مجاری آب در داخل موتور به طور کلی شسته شده و از رسوب ها خلاص شوید. با این کار گردش بهتر انجام می شود و حرارت راحت تر منتقل می گردد.

• ضد خوردگی

اصلی ترین و مهم ترین دلیل استفاده از ضد یخ در رادیاتور آب، وجود خاصیت ضد خورندگی می باشد. نتیجه آن، نابود کردن اثرات و خاصیت اکسید شدن فلزات در مجاورت با آب است. عدم استفاده از ضد یخ، باعث به وجود آمدن آسیب های مختلفی از جمله پوسیدگی و خوردگی قطعات موتور و سیستم خنک کننده می ‌شود.

علائم کمبود ضد یخ

کمبود ضدیخ با علائمی همراه است که مهمترین آنها عبارتند از:

• رایج ترین نشانه کمبود ضدیخ، بوی شیرین منحصر به فردی است که در کابین خودرو می پیچد. اگر متوجه چنین بویی شدید، قسمت زیر پای سمت مسافر را بررسی کنید. وجود هر گونه مایع یا رطوبت در این قسمت، نشانه نشت ضدیخ می باشد.

• مشاهده لایه ای چرب در قسمت داخلی شیشه های ماشین، نشانه رایج کمبود ضدیخ می باشد. این لایه اغلب با کثیفی شیشه‌ ها اشتباه گرفته می ‌شود. اگر مشکل از ضد یخ باشد، بعد از تمیز کردن بلافاصله دوباره خودش را نشان می ‌دهد.

• ضعیف بودن گرمای بخاری، از علائم دیگر است. اگر سطح ضدیخ کم باشد، باعث می شود تا سیستم گرمایی به خوبی کار نکند. این امر در ماه‌ های سرد زمستان، بیشتر خود را نشان می ‌دهد. البته اگر ترموستات هم مشکل داشته باشد با چنین نشانه ‌ای رو به‌ رو هستیم. در چنین شرایطی ابتدا مطمئن شوید که سطح ضد یخ پایین نیست یا نشتی ندارد، بعد سراغ ترموستات بروید.

• چراغ هشدار در داشبورد نیز می ‌تواند نشانه ای از ضد یخ کم یا خراب شده، است. برخی خودروها این قابلیت را دارند که اگر ضد یخ کم باشد، روی داشبورد به شما اطلاع دهند.

• از کار افتادن اتوماتیک موتور خودرو نیز نشانه ‌ای مهم از کمبود ضدیخ می باشد. در بیشتر خودروهای جدید قابلیتی وجود دارد که در صورت داغ‌ شدن موتور به ‌دلیل کمبود ضد یخ، به ‌طور اتوماتیک موتور را خاموش می ‌کند. این ویژگی کرده تا موتور به ‌دلیل گرمای زیاد آسیب نبیند. البته بعد از اینکه موتور خنک شد، می ‌توانید دوباره ماشین را برانید. اما بهتر است هر چه سریع ‌تر به ‌فکر تعویض ضد یخ باشید.

• وقتی سطح ضد یخ کاهش می ‌یابد، خودرو خیلی سریع ‌تر از حد معمول سوخت مصرف می ‌کند. در حالی‌ که در دمای مناسب سوخت به ‌شکل موثر می‌ سوزد.

چرا باید ضد یخ را تعویض نمود؟

با گذشت زمان، مایع خنک ‌کننده موتور خاصیت اولیه خود را از دست داده و تا حدودی اسیدی می ‌شود. این امر باعث بار الکتریکی پیدا کردن این مایع می گردد. حتی جریان ۰.۲۰ آمپر کافیست تا اجزای فلزی داخل موتور، خوردگی پیدا کنند. آلومینیوم در برابر خوردگی ناشی از الکترولیز بسیار حساس می باشد. معمولا وقتی الکترولیز ضدیخ یا مایع خنک‌ کننده اتفاق می افتد، یعنی دیگر دیر شده و موتور مایع را نشت می ‌دهد. این در حالی است که با تعویض به‌ موقع ضدیخ می ‌توان از الکترولیز مایع خنک‌ کننده جلوگیری نمود.

چرا باید ضد یخ را تعویض نمود؟
چرا باید ضد یخ را تعویض نمود؟

بهترین ضد یخ را چگونه انتخاب کنیم؟

هنگام خرید ضد یخ، رنگ را ملاک قرار ندهید. برای اینکه بدانید کدام ضد یخ برای ماشین شما بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

• اطلاعات ضد یخ مناسب برای ماشین شما در دفترچه راهنمای مالک درج شده است.
• اگر دفترچه راهنما ندارید (مخصوصا در ماشین‌ های کارکرده) از نمایندگی مخصوص خودروی خود مشاوره بگیرید.
• فروشگاه‌های لوازم یدکی خودرو هم می ‌توانند راهنمایی‌های لازم را درباره ضد یخ به شما ارائه دهند.

مشخصات ضدیخ خوب

ضدیخ خوب باید نقطه انجماد آب را تا حداقل دمای ممکن در زمستان پایین آورد و از نقطه جوش بالایی برخوردار باشد و در دمای بالا رسوب نکند. همچنین از نظر شیمیایی و کارکرد دارای پایداری کافی باشد و بر روی لاستیک مصرفی در سیستم، تاثیر نامطلوب نداشته باشد. ضدیخ خوب آتش گیر نبوده و دارای کمترین اثر سمی می باشد. همچنین بوی نامطلوب ندارد و دارای کف جزئی است. حرارت را به خوبی منتقل کرده و هیچگونه اثر نامساعدی بر روی تبادل حرارتی در سیستم خنک کننده ندارد. یک ضدیخ خوب در دمای پایین، گرانروی کم و قابل قبولی دارد. ضریب انبساط حرارتی پاینی داشته و بر روی رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوب ندارد. بیشترین حفاظت را از خوردگی فلزات مورد استفاده در سیستم خنک کننده دارد.

تفاوت ضدیخ با مایع خنک ‌کننده

ضد یخ همان مایع خنک ‌کننده نیست، بلکه یکی از دو جزء اصلی تشکیل ‌دهنده آن می باشد. در واقع مایع خنک ‌کننده از مخلوط ضدیخ و آب مقطر تشکیل شده است. ضد یخ ترکیبی از آب مقطر و نوعی الکل می باشد که رایج ‌ترین آن اتیلن گلیکول است. زیرا هم ارزان ‌تر بوده و هم به هر نسبتی با آب مخلوط می ‌شود. با این‌ حال، به ‌تازگی ماده جدید تری به نام پروپیلن گلیکول به بازار عرضه شده که گران‌ تر است، ولی خطر کمتری دارد.

"تفاوت

خدمات شرکت بازرگانی آبان

شرکت بازرگانی آبان، در زمینه تولید و عرضه مواد شیمیایی مختلف مانند تینرهای فوری، انواع ضدیخ و … فعالیت می کند. این شرکت به عنوان تولید کننده ضدیخ، قادر است انواع مختلف ضدیخ را با کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان خود عرضه کند.

تولیدکننده ضدیخ

تولیدکننده ضدیخ برای تهیه این محصول از مواد اولیه باکیفیت استفاده می کند. به همین دلیل افراد زیادی را به خود جذب کرده است. این مرکز ضدخ را قیمتی مناسب به مشتریان عزیز عرضه می کند. همچنین راهنمای درست استفاده کردن و زمان تعویض مناسب را در دفترچه راهنمای محصولات خود درج می نماید. تولیدکننده ضدیخ، محصولات خود را به صورت عمده و تکی در اختیار افراد قرار می دهد. جهت کسب اطلاع بیشتر از طریق این سایت با مرکز تولید کننده ضدیخ در ارتباط باشید.

"تولیدکننده

زمان مناسب تعویض ضدیخ خودرو

ضدیخ‌ های پایه معدنی، عمده‌ ترین نوع ضد یخ در بازار هستند و مناسب ‌ترین زمان تعویض آنها دوره ‌های سالیانه است. ضد یخ ‌های پایه آلی، دارای طول عمر بیشتری هستند و در نتیجه عمر مفید آنها در حدود سه سال می باشد. از آنجا که تشخیص این دو مورد نسبت به هم به ‌سادگی امکا‌ن ‌پذیر نیست، توصیه می ‌شود که تعویض ضد یخ به صورت سالانه انجام گیرد.

تعویض ضدیخ چگونه انجام می شود؟

تعویض ضدیخ خودرو، کار سخت و پیچیده ای نیست. اما بهترین روش برای تخلیه ضد یخ قبلی، مراجعه به تعمیرگاه می باشد. در صورتی که خودتان م یخواهید این کار را انجام دهید، ابتدا باید مطمئن شوید که ترموستات باز است. بعد از آن یا با یکی از شلنگ ها یا شیر تخلیه رادیاتور، اقدام به تخلیه نمایید. سپس بعد از بستن دوباره ضدیخ و آب را از محل بالای رادیاتور یا محل مشخص شده در دفترچه راهنما به رادیاتور اضافه کنید.

قیمت ضدیخ

قیمت ضدیخ به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از مهمترین آنها می توان حجم ضدیخ، برند ضدیخ، نوع ضدیخ، هزینه مواد اولیه ضدیخ و … را نام برد.

"قیمت

سوالات متداول

۱- ضدیخ چیست؟

ضدیخ از اتیلن گلیکول ساخته شده است. مایعی می باشد که به منظور جلوگیری از یخ‌ زدگی و افزایش نقطه جوش آب مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

۲- ضدیخ چه وظایفی دارد؟

یکی از مهمترین وظایف ضد یخ، جلوگیری از یخ زدگی در فصول سرد سال است. استفاده از ضدیخ در فصل تابستان باعث افزایش نقطه جوش آب شده و مانع از جوش آوردن خودرو خواهد شد. جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی، از مهمترین وظایف ضد یخ می باشد.

۳- تفاوت ضدیخ با مایع خنک کننده چیست؟

ضد یخ همان مایع خنک ‌کننده نیست، بلکه یکی از دو جزء اصلی تشکیل ‌دهنده آن می باشد. در واقع مایع خنک ‌کننده از مخلوط ضدیخ و آب مقطر تشکیل شده است. ضد یخ ترکیبی از آب مقطر و نوعی الکل می باشد که رایج ‌ترین آن اتیلن گلیکول است. زیرا هم ارزان ‌تر بوده و هم به هر نسبتی با آب مخلوط می ‌شود. با این‌ حال، به ‌تازگی ماده جدید تری به نام پروپیلن گلیکول به بازار عرضه شده که گران‌ تر است، ولی خطر کمتری دارد.

۴- انواع ضدیخ را بر اساس درجه بندی کیفی نام ببرید؟

ضدیخ بر پایه آلی و بر پایه معدنی

۵- ضدیخ چه کاربردهایی دارد. آنها را نام ببرید.

ضدجوش بودن، ضدیخ بودن، خاصیت رسوب بری و ضد خوردگی

۶- قیمت ضدیخ چقدر است؟

قیمت ضدیخ به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از مهمترین آنها می توان حجم ضدیخ، برند ضدیخ، نوع ضدیخ، هزینه مواد اولیه ضدیخ و … را نام برد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

بهترین زمان تعویض ضد یخ

بهترین زمان تعویض ضدیخ

بهترین زمان تعویض ضدیخ چه زمانی است؟ این یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که بسیاری از رانندگان با آن مواجه هستند. همانطور که وجود یک