مقالات
مقایسه متیل استات و اتیل استات

مقایسه متیل استات و اتیل استات ، کار سختی نیست. متیل استات و اتیل استات دو ماده شیمیایی هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. این مواد بیشتر در صنایعی مانند صنعت رنگ و رزین، خودرو، مبلمان، غذا، دارو، آرایشی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

متیل استات

متیل استات ، یک مایع شفاف، بی رنگ و خنثی است که بویی ملایم و شبیه به چسب ها و پاک کننده های معمولی دارد. این ماده قابلیت اشتعال بوده و در دمای اتاق به میزان ۲۵% در آب حل می شود. البته با قرار گرفتن در دماهای بالاتر، میزان حلالیت آن در آب بیشتر می شود.

متیل استات

فرمول شیمیایی متیل استات (Methyl acetate)

CH3COOCH3 (C3H6O2)

فرمول شیمیایی متیل استات-

نام های دیگر

متیل استات با نام های مختلفی مانند متیل اتانوات، اسید استیک متیل استر، MeOac، Devoton و Tereton شناخته می شود.

ویژگی های متیل استات

متیل استات، یک حلال عالی است و به سرعت تبخیر می شود. این ماده، مقاومت الکتریکی بالایی دارد و به راحتی می توان آن را تجزیه کرد. از دیگر ویژگی های متیل استات می توان مقدار پایین MIR، بوی کم و معافیت VOC* را نام برد.

موارد مصرف

متیل استات برای پاکسازی مراکز آزمایشگاهی، تمیز کردن لاک ناخن یا رقیق کردن رنگ و رزین، تولید دارو، چرم مصنوعی و طعم دهنده های سنتزی به کار می رود. از این ماده، در تولید چسب ها هم استفاده می کنند.

موارد مصرف متیل استات

متیل استات چه کاربردی در صنعت دارد؟

از این ماده برای تولید انیدرید استیک استفاده می شود. ضمن اینکه، در ترکیب چسب های رنگ، مواد کمک فرآوری، واسطه ها و روان کننده ها به کار می رود. متیل استات به عنوان حلال در پاک کننده های رنگ، لاک ناخن، چسب و دیوار نوشته ها کاربرد دارد. این ماده، نقش واسطه شیمیایی را در فرایند سنتز کلروفاسینون، فن فلورامین، دی فاسینون، متیل سینامات، متیل سیانو استات، متیل دو پا، O – متوکسی فنیل استون و … ایفا می کند.

کاربردهای متیل استات در تجارت

متیل استات در صنایع مختلفی مانند صنعت رنگ، پوشش، مواد آرایشی، نساجی و موتور مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده نقش مهمی را در محصولات مراقبتی و لوازم آرایشی، پوشش مبلمان و روکش های صنعتی، رزین، رنگ های خشک شونده سریع، روان کننده ها، روغن چرم مصنوعی و محصولات الکترونیکی ایفا می کند. از کاربردهای دیگر متیل استات می توان به استفاده در جوهرهای چاپ تجاری، مواد شیمیایی ساختمانی، مواد افزودنی فرایندها، پوشش های آئروسل، خودرو، پوشش های عمومی صنعتی، پوشش های چوبی و محافظ، تجهیزات ورزشی، مواد شیمیایی دارویی، پوشش های معماری، شیرین کننده های مصنوعی، گرمکن ساختمانی، عطرسازی، مبلمان، هنرهای گرافیکی، اثاثه یا لوازم داخلی، حمل و نقل، پاک کننده های صنعتی و … اشاره کرد.

اتیل استات

یک مایع بی رنگ است که بوی شیرینی دارد. از این ماده در تهیه چسب ها، پاک کننده های لاک ناخن، فرایند کافئین سازی، ساخت فیلم های عکاسی، عطرها، طعم دهنده ها و چرم مصنوعی استفاده می شود. این ماده به عنوان حلال برای رنگ ها، لاک ها، نیترات سلولز و … به کار می رود.

فرمول شیمیایی اتیل استات (Ethyl acetate)

CH3COOC2H5 (C4H8O2)

فرمول شیمیایی اتیل استات

نام های دیگر اتیل استات

این ماده شیمیایی را در بازار با نام های مختلفی مانند استیک اسید اتیل استر، استوکسی اتان، اتیل اتانوات، اتیل استیک استر و استیک اتر می شناسند.

کاربردها

علاوه بر موارد یاد شده، از اتیل استات برای تمیز کردن بردهای مدار الکتریکی استفاده می کنند. این ماده با خلوص پایین، در صنایع داروسازی، عطر، چاپ، غذا، چای، علف کش به کار می رود. از دیگر کاربردهای اتیل استات می توان به استفاده در فرمولاسیون پوشش های مخصوص مبلمان، کشاورزی، مصارف دریایی و تجهیزات معدن اشاره کرد.

مقایسه متیل استات و اتیل استات

این دو ماده به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرند. در این قسمت برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی متیل استات و اتیل استات را با هم مقایسه می کنیم.
– فرمول شیمیایی متیل استات C3H6O2 و فرمول شیمیایی اتیل استات
C4H8O2 می باشد. مشاهده می کنید این دو ماده شیمیایی از نظر تعداد کربن و هیدروژن با هم تفاوت دارند.
– متیل استات بویی ملایم و تلخ و مشابه بوی چسب و پاک کننده های معمولی دارد. در حالی که بوی اتیل استات شیرین و مشابه بوی میوه است.
– نقطه اشتعال متیل استات ۱۰- و برای اتیل استات ۴- درجه سانتی گراد (در شرایط استاندارد) می باشد.
– نقطه جوش متیل استات ۱۳۴.۴ درجه فارنهایت و برای اتیل استات ۱۷۱ درجه فارنهایت است.
– چگالی بخار متیل استات نسبت به هوا ۲.۸ و برای اتیل استات ۰.۸۹۷ g/cm3 می باشد.
– نقطه ذوب متیل استات و اتیل استات با هم تفاوت دارد. در مورد متیل استات ۱۴۴- و برای اتیل استات ۱۱۸- درجه فارنهایت است.

مقایسه متیل استات و اتیل استات

سخن پایانی

اتیل استات و متیل استات جزء مواد شیمیایی پر کاربرد در صنعت هستند. همان طور که اشاره شد، فرمول شیمیایی این دو ماده از نظر تعداد کربن و هیدروژن متفاوت است. این امر باعث شده تا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی داشته باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× گفتگو در واتس اپ