اکتان بوستر

اکتان بوستر

اکتان بوستر ABRO

اکتان بوستر ABRO

اکتان بوستر AMSOIL

اکتان بوستر AMSOIL

اکتان بوستر BARDAHL

اکتان بوستر BARDAHL

اکتان بوستر BOOSTANE

اکتان بوستر BOOSTANE

اکتان بوستر CRC

اکتان بوستر CRC

اکتان بوستر HI TEST

اکتان بوستر HI TEST

اکتان بوستر LIQUI MOLY

اکتان بوستر LIQUI MOLY

اکتان بوستر MOTUL

اکتان بوستر MOTUL

اکتان بوستر PENRITE

اکتان بوستر PENRITE

اکتان بوستر PUTOLINE

اکتان بوستر PUTOLINE

اکتان بوستر RAVENOL

اکتان بوستر RAVENOL

اکتان بوستر Royal Purple Max-Boost High-Performance

اکتان بوستر Royal Purple

اکتان بوستر TURBO108

اکتان بوستر TURBO108

اکتان بوستر REDEX

اکتان بوستر Flamingo

اکتان بوستر LUCAS

اکتان بوستر LUCAS

اکتان بوستر BOOSTANE

اکتان بوستر BOOSTANE

اکتان بوستر STP

اکتان بوستر STP

اکتان بوستر zado

اکتان بوستر ZADO

اکتان بوستر Gumout

اکتان بوستر Gumout

آیا می‌دانید اکتان بوستر چیست؟ یا اینکه استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ به نظر شما اکتان بوستر چه نقشی در مکمل بنزین ایفا می‌کند؟ امروزه کمتر کسی وجود دارد که از کیفیت پایین بنزین مصرفی خودرو اطلاع نداشته باشد. این مسئله باعث شده است تا برخی رانندگان از مکمل‌هایی مانند اکتان بوستر استفاده کنند.

به کمک این مکمل‌ها می‌توان کیفیت بنزین را افزایش داد. عدد اکتان بنزین مصرفی خودروها در ایران ۸۷ است و بنزین با عدد اکتان ۸۷ برای خودروهایی مانند بنز، بی ام و، رنو تلیسمان، پژو ۲۰۰۸ مناسب نیست. چرا که این خودروها برای داشتن عملکرد بهتر نیاز به بنزین با اکتان بالاتر از ۹۳ دارند. به طور کلی کیفیت سوخت فعلی برای خودروهای مجهز به توربوشارژ یا موتورهای حساس مناسب نیست. اگر شما هم تمایل دارید پاسخ سوالات بالا را پیدا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد اکتان بوستر به دست آورید، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

اکتان بوستر | مکمل اکتان بوستر

اکتان بوستر | فروش اکتان بوستر | خرید اکتان بوستر

اگر قصد خرید اکتان بوستر را دارید، می‌توانید آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بازرگانی آبان شیمی تهیه نمایید.

فروش اکتان بوستر توسط بازرگانی آبان شیمی و به صورت عمده و جزئی انجام می‌شود. اگر به دنبال خرید اکتان بوستر با بهترین قیمت و کیفیت هستید، با کارشناسان آبان شیمی در ارتباط باشید.

اکتان بوستر | فروش اکتان بوستر | خرید اکتان بوستر

خرید اکتان بوستر

بیشتر محصولاتی که در بازار وجود دارند، بر پایه تینر ساخته می‌شوند. به همین علت بوی تینر می‌دهند. این نوع اکتان بوستر کیفیت پایینی دارد و استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. اکتان‌هایی که بوی حشره‌کش می‌دهند، از کیفیت بالایی برخوردار هستند. یکی از علائم تشخیص اکتان بوستر باکیفیت، همین بوی حشره‌کش است. در هنگام استفاده از این محصولات، محتویات آن را به طور کامل درون باک بنزین بریزید. در غیر این صورت باقی‌مانده اکتان بنزین با هوا واکنش می‌دهد و محصول به مرور زمان تمام می‌شود.

در هنگام خرید اکتان بوستر به سازگاری آن با موتور خودرو توجه کنید. محصولی را بخرید که با نوع خودرو و موتور آن سازگار باشد. تعداد دفعات مورد استفاده را هم در نظر داشته باشید. برخی افراد تصور می‌کنند که با یکبار استفاده از مکمل اکتان، عملکرد موتور بهبود پیدا می‌کند. در حالی که این طور نیست.

خرید اکتان بوستر از شرکت بازرگانی آبان کار سختی نیست. فقط کافی است فرم تماس را پر کنید یا پیام خود را از طریق آیکون سبز رنگی که در گوشه صفحه سایت وجود دارد برای این شرکت ارسال نمایید.

اگر تمایل دارید می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.
۰۹۱۲۲۲۱۸۳۱۶
۰۹۱۲۲۱۰۷۶۵۵
۰۲۱۲۲۳۰۷۵۳۰
۰۲۱۲۲۳۰۷۵۲۸

ایمیل :
sup[at]abanchemical.ir

قیمت اکتان بوستر

قیمت اکتان بوستر به فاکتورهایی مانند نوع و کیفیت مکمل، برند، شرکت سازنده، محتوای مکمل، حجم و … بستگی دارد. برای استعلام قیمت دقیق اکتان بوستر با کارشناسان بخش فروش شرکت آبان شیمی تماس بگیرید.
بازرگانی آبان به عنوان تولید کننده ضد یخ ، حلال های چاپ ، انواع تینر فوری ، متیل استات و … شناخته می‌شود. علاوه بر این، در زمینه فروش بوتیل استات ، فروش متیل استات ، انواع تینر، فروش سولوسو و سایر مواد شیمیایی هم فعال است.

اکتان بوستر | قیمت اکتان بوستر

مکمل اکتان بوستر چیست؟

مکمل اکتان بوستر چیست؟ یکی از رایج‌ترین مکمل‌های سوخت است که باعث افزایش مقدار اکتان می‌شود. به این ترتیب کیفیت بنزین را افزایش می‌دهد و شرایط مناسب را برای رسیدن به زمان مناسب احتراق بنزین فراهم می‌کند.

عدد اکتان بنزین

اکتان چیست؟ عدد اکتان بنزین معیاری است که میزان مقاومت بنزین را در برابر حرارت (گرما)، فشار و احتراق خودبه خود (بدون جرقه) نشان می‌دهد. در واقع، این عدد نشانگر کیفیت و نحوه عملکرد بنزین است. هر چقدر عدد اکتان بالاتر باشد، مقاومت سوخت در برابر عواملی مانند گرما، فشار و احتراق بیشتر خواهد بود. در نتیجه موتور خودرو عملکرد بهتری خواهد داشت. در کشور ما عدد اکتان بنزین معمولی ۸۷ تا ۹۰ و بنزین سوپر حدود ۹۵ است.

 

اکتان بوستر | مکمل اکتان بوستر

مزایای استفاده از اکتان بوستر

همان‌طور که گفتیم کیفیت بنزین مصرفی در حد مطلوب نیست. استفاده از این بنزین می‌تواند به پیشرانه های حساس و توربوشارژ خودروهای مدرن آسیب وارد کند. در این شرایط، خودرو نمی‌تواند حداکثر توانایی و عملکرد خود را نشان دهد. برای پیشگیری از این مسائل و ارتقای کیفیت بنزین می‌توان از اکتان بوستر استفاده کرد. این ساده‌ترین و راحت‌ترین روشی است که باعث افزایش کیفیت و اکتان بنزین می‌شود.
۱- کاهش آلایندگی و به حداقل رساندن میزان دوده ناشی از احتراق ناقص بنزین در موتور
۲- افزایش عدد اکتان بنزین و احتراق بهتر و در نتیجه رانندگی نرم و آسان
۳- کاهش ۱۰درصدی میزان مصرف بنزین در اثر افزایش عدد اکتان
۴- پاکسازی محفظه احتراق و سیستم سوخت‌رسانی
۵- بهبود کارکرد موتور (پیشرانه) و افزایش عمر قطعات
۶- استفاده راحت
۷- جلوگیری از پدیده مخرب ناک زدن
۸- افزایش میزان شتاب‌گیری خودرو

اکتان بوستر | خرید اکتان بوستر

معایب اکتان بوستر

هنگامی که برای بهبود عملکرد اتومبیل خود از اکتان بوستر استفاده می‌کنید، دمای احتراق موتور افزایش می‌یابد. این امر باعث می‌شود بنزین در اثر گرمای احتراق بسوزد. در حالی که می‌بایست به صورت کامل از طریق سیستم و لوله اگزوز خارج شود. افزودنی‌های بنزین تاثیر بسزایی در روانکاری و جلوگیری از خوردگی سیلندرهای بالایی دارند. با این حال نباید بیش از حد از آنها استفاده کرد.
استفاده از اکتان کمتر در خودروهایی که موتور حساسی (مانند مرسدس بنز) دارند می‌تواند حوادث ناگواری را رقم بزند. در این شرایط ممکن است انفجار زودرس یا «پینگ» رخ دهد و به عملکرد موتور آسیب بزند. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از بروز این مشکل، ابتدا اکتان بوستر را درون باک خالی یا تقریبا خالی اضافه و سپس گاز را پر کنید. ضمن اینکه بهتر است برای ایمنی اتومبیل خود از درجه اکتان تعیین شده استفاده کنید.

معایب اکتان بوستر | اکتان بوستر چیست؟

چند نوع مکمل اکتان بوستر وجود دارد؟

دو نوع مکمل اکتان بوستر وجود دارد که برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند.

نوع اول: اکتان بوستر مورد استفاده در خودروهای معمولی

این مکمل باعث افزایش کیفیت و بالا بردن عدد اکتان بنزین می‌شود و کارکرد موتور را بهبود می‌بخشد. بنزین اکتان ۹۵ برای خودروهای معمولی مناسب است. با اضافه کردن اکتان بوستر می‌توان اکتان بنزین را به این سطح رساند.

نوع دوم: اکتان بوستر مورد استفاده در خودروهای مسابقه‌ای

در ساختار خودروهای مسابقه‌ای، موتورهای قدرتمندی وجود دارند. ضریب تراکم بالای این موتورها باعث می‌شود تا به سوختی با اکتان بالاتر از ۹۸ نیاز داشته باشند. در بعضی موارد، اتومبیل‌های مسابقه‌ای به بنزین با اکتان ۱۰۵-۱۰۰ نیاز دارند. برای رسیدن به این سطح باید از مکمل‌های اکتان بوستر استفاده کنند. در حال حاضر مکمل‌هایی در دنیا ساخته می‌شوند که قابلیت بالا بردن اکتان بنزین تا عدد ۱۱۶ را دارند. این مکمل‌ها با قیمت گرانی در بازار به فروش می‌رسند.

اکتان بوستر | اکتان بوستر مورد استفاده در خودروهای مسابقه‌ای

ناک زدن و پیامدهای آن

ناک زدن ماشین چیست؟ به سوختن ناهموار بنزین و خاموش شدن آن در زمان نامناسب، ناک زدن ( knocking ) یا ضربه زدن می‌گویند. در این حالت، بعد از هر مرحله سوختن بنزین، یک شوک کوچک ایجاد می‌شود که باعث اشتعال سوخت مرحله بعدی می گردد. با ادامه این چرخه، موتور شروع به تق‌تق و یا ناک زدن می‌کند.

هنگامی که در موتور خودروهای مدرن از بنزین با اکتان پایین استفاده شود، پدیده ناک زدن رخ می‌دهد. یعنی مخلوط سوخت و هوای درون سیلندر زودتر از زمان جرقه زدن شمع با هم مخلوط می‌شوند. این امر آسیب جدی به موتور وارد کند. صدایی که در هنگام بالا رفتن از سربالایی یا رانندگی با دور موتور پایین می‌شنوید، صدای ضربه زدن موتور است. متخصصان خودرو به آن صدای سوپاپ می‌گویند و به عنوان ناک زدن هم شناخته می‌شود.

برای مثال عدد اکتان بنزین موتور ef7 باید ۹۵ باشد. اگر در موتور توربو EF7 از بنزین معمولی با اکتان ۸۷ استفاده شود، ممکن است باعث احتراق بنزین به صورت خودبه خود و قبل از جرقه زدن شمع گردد. یعنی پدیده ناک زدن رخ دهد. درست است که اکتان بنزین سوپر در ایران ۹۵-۹۳ است؛ اما این نوع بنزین قیمت بالایی دارد و همیشه در دسترس نیست.

ناک زدن خودرو یا ضربه زدن موتور علاوه بر اینکه به موتور آسیب می‌زند، باعث صدمه دیدن قطعات دیگر هم می‌شود. ممکن است احتراق ناقص و نامنظم باعث خرابی پیستون یا ایجاد خط و خش در بدنه سیلندر شود. میل‌لنگ و یاتاقان‌ها تحت فشار نامتناسبی قرار می‌گیرند. شاتون‌ها دچار تغییر شکل می‌شوند و قدرت و توان موتور کاهش پیدا می‌کند. اگر ناک زدن موتور ادامه داشته باشد، به سنسور اکسیژن خودرو هم صدمه می‌زند. این قطعه قیمت بالایی دارد. به همین دلیل خرابی آن هزینه زیادی را به صاحب خودرو تحمیل خواهد کرد.

ناک زدن و پیامدهای آن | اکتان بوستر

تشخیص اکتان بوستر اصل از تقلبی

نکته مهمی که در مورد اکتان بوستر وجود دارد، کیفیت آن است. باید توجه داشته باشید که همه محصولات موجود در بازار، اصل نیستند. بعضی از برندها با استفاده از ترکیبات نادرست و مواد مضر، اکتان بوستر تولید می‌کنند. این محصولات نه‌تنها موجب بهبود عملکرد خودروی شما نمی‌شوند؛ بلکه به مرور زمان سایر قطعات را هم تخریب می‌کنند. مواد مضری مانند اتانول، تینر و سرب در ساختار اکتان بوسترهای تقلبی وجود دارند. این مواد با تاثیر بر قسمت‌های مختلف اتومبیل باعث خوردگی و سوراخ شدن آنها می‌شوند.

تشخیص اکتان اصلی کار ساده ای نیست. یکی از روش‌های تشخیص اکتان بوستر اصل از تقلبی این است که به بوی آن توجه کنید. بوی اکتان اصل شباهت زیادی به بوی حشره‌کش دارد. در حالی که بوی اکتان بوستر تقلبی شبیه بوی تینر است. چون در ساختار این نوع مکمل‌ها از تینر استفاده می‌کنند. به همین علت آنها را با نام مکمل‌های پایه تینری هم می‌شناسند. برای تشخیص اکتان بوستر اصل از تقلبی، برچسب محصول هم می تواند به شما کمک کند. برچسب محصول اصل کاملا واضح و خوانا است و حاوی اطلاعاتی در مورد نام محصول، سازنده، شماره مدل و تاریخ انقضا می باشد.

همچنین با توجه به رنگ، غلظت و قیمت محصول هم می توانید به اصل یا تقلبی بودن آن پی ببرید. رنگ اکتان بوستر اصل کاملا طبیعی و شفاف است و نسبتا رقیق می باشد. اگر محصولی که خریداری کردید، غلظت بالایی دارد، ممکن است تقلبی باشد. قیمت اکتان بوستر اصل بیشتر از سوخت معمولی است. اگر با توجه به این نکات باز هم امکان تشخیص اکتان بوستر اصل از تقلبی وجود نداشت، با فروشنده یا سازنده محصول تماس بگیرید.

تشخیص اکتان بوستر اصل از تقلبی | اکتان بوستر چیست؟

پیامدهای استفاده از اکتان بوستر تقلبی (غیر اصلی)

همان‌طور که گفتیم اکتان بوستر غیر اصلی می‌تواند به بخش‌های مختلف خودرو آسیب وارد کند. علاوه براین باعث خوردگی قسمت‌های مختلف موتور، شمع ها، کاتالیزورها و سنسورهای اکسیژن می‌شود. هنگامی که از مکمل بنزین غیراصل استفاده می‌کنید، سوخت در زمان مناسب به سیلندرها نمی‌رسد. ضربه های ناک در موتور خودرو افزایش می‌یابد. این مشکلات باعث خفگی موتور می‌شوند. در اثر عملکرد نادرست موتور اتومبیل، گازهایی تولید می‌شوند که محیط زیست را آلوده می‌کنند.

اکتان چه تفاوتی با مکمل بنزین دارد؟

اکتان بوستر و مکمل بنزین از نظر عملکرد با هم تفاوت دارند. اکتان بوستر، افزودنی است که باعث افزایش عدد اکتان بنزین می‌شود. این کار را با اضافه کردن ترکیباتی مانند تولوئن و MTBE به سوخت انجام می‌دهد. اما مکمل بنزین، خواصی مانند روانکاری، تثبیت کنندگی و پاک کنندگی را بهبود می‌بخشد.
عدد اکتان بنزین نشان می‌دهد که سوخت تا چه اندازه در برابر احتراق زودهنگام مقاومت می‌کند. این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که سوخت و هوا قبل از جرقه دچار احتراق شوند. در این حالت، قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند و مصرف سوخت بالا می‌رود. ممکن است موتور آسیب ببیند.
عملکرد مکمل بنزین متفاوت است. بعضی از انواع مکمل بنزین، سایش و اصطکاک را در موتور کاهش می‌دهند. تعدادی به پاکسازی محفظه احتراق و سوپاپ ها کمک می‌کنند. برخی از محصولات هم دارای خاصیت تثبیت‌کنندگی هستند. یعنی مانع از اکسیداسیون سوخت می‌شوند.

ویژگی‌های بهترین اکتان بوستر

ویژگی‌های اکتان بوستر به درجه اکتان و ترکیبات اولیه آن بستگی دارد. انواع مختلفی اکتان بنزین در بازار به فروش می‌رسند. هر یک از آنها تا حد مشخصی می‌تواند عدد اکتان را افزایش دهد. هر چقدر رتبه اکتان بالاتر باشد، خودروی شما عملکرد بهتری خواهد داشت. مواد پایه تشکیل‌دهنده بیشتر اکتان بنزین‌ها، مخلوطی از تترا اتیل سرب، الکل‌ها، منگنز، تولوئن، اتر و کمی متیل پروپیل است. موادی مانند گلیسرول، اتانول و متیل پروپانول در اکتان بوستر معمولی وجود دارند. سعی کنید از اکتان بوستر فاقد سرب استفاده کنید. چرا که وجود سرب در سوخت باعث آسیب دیدن سنسورهای اکسیژن می‌شود.

ویژگی‌های بهترین اکتان بوستر | اکتان بوستر چیست؟

نحوه استفاده از مکمل اکتان بوستر

برای استفاده از این مکمل نیازی به دانش و تخصص ویژه ای نیست. اکتان بوستر، مایع است و به راحتی می‌توانید آن را درون باک بنزین بریزید. اما بهتر است قبل از بنزین‌ زدن، آن را داخل باک تخلیه کنید. یعنی وقتی باک خالی است اکتان را بریزید. این کار باعث می‌شود تا مکمل به صورت کامل با بنزین ترکیب و سپس وارد سیستم سوخت‌رسانی شود.

یکی از نکاتی که باید در زمان استفاده از اکتان بنزین به آن توجه کنید، دستورالعمل روی محصول است. روی قوطی، عددی درج شده است که نشان می‌دهد هر قوطی اکتان بوستر چه مقدار بنزین را پوشش می‌دهد. وقتی که درب قوطی را باز کردید، تمام آن را داخل باک بریزید. اکتان بوستر یکی از مشتقات نفتی است و با هوا واکنش می‌دهد.

معمولا افراد تصور می‌کنند که با استفاده از بنزین سوپر، دیگر نیازی به اکتان بوستر ندارند. به عقیده آنها عدد اکتان بنزین سوپر بالا است و به همین علت احتیاجی به مکمل نیست. این امر در کشورهایی که بنزین آنها کیفیت بالایی دارد و مطابق با استانداردهای جهانی است، می‌تواند صدق کند. اما در کشور ما، کیفیت بنزین با استانداردهای بین‌المللی فاصله دارد. بنابراین در اتومبیل‌هایی که موتور حساس دارند و از بنزین سوپر استفاده می‌کنند هم به اکتان بوستر نیاز است.

نحوه استفاده از مکمل اکتان بوستر | اکتان بوستر چیست؟

نکات مهم

در هنگام استفاده از اکتان بنزین موارد زیر را رعایت کنید.
۱- اکتان بوستر را بیش از اندازه توصیه شده به باک اضافه نکنید.
۲- از مخلوط کردن آن با سایر افزودنی‌های سوخت خودداری کنید.
۳- اگر اکتان بنزین با چشم یا پوست شما تماس پیدا کرد، فورا با آب بشویید.
۴- هرگز اکتان بوستر را در دسترس کودکان قرار ندهید.

تعداد دفعات استفاده

چند وقت یکبار از اکتان بوستر استفاده کنیم؟ ممکن است این سوال شما هم باشد. باید بدانید که این مسئله به شما و اتومبیلتان بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که هر بار قبل از بنزین زدن این کار را انجام دهند. اما عده ای فقط برای رویدادهای خاص از اکتان بنزین استفاده می‌کنند. گروهی هم هستند که اصلا تمایلی به استفاده از مکمل بنزین ندارند.

اکتان بوستر

سخن پایانی در مورد اکتان بوستر

اکتان بوستر یک نوع افزودنی است که برای بهبود عملکرد موتور و خودرو استفاده به کار می‌رود. این نوع مکمل باعث پاکسازی بسیاری از مجراها و اتصالات بنزین می‌شود. علاوه براین می‌تواند قدرت موتور را افزایش دهد. در این حالت، شما رانندگی بهتری را تجربه خواهید کرد. در هنگام استفاده از اکتان بوستر باید همه نکات را رعایت نمایید. به خاطر داشته باشید که بعد از خرید اکتان بوستر اصل ، باید آن را مصرف کنید. یعنی نمی‌توانید آن را برای مدت طولانی نگه‌دارید. در این صورت کارایی محصول کاهش می‌یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

بهترین زمان تعویض ضد یخ

بهترین زمان تعویض ضدیخ

بهترین زمان تعویض ضدیخ چه زمانی است؟ این یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که بسیاری از رانندگان با آن مواجه هستند. همانطور که وجود یک